wtorek, 15 listopada 2016

Systemy operacyjne w smartfonach- jaki wybrać?

Witajcie!

Dzisiaj chciałbym poopowiadać Wam co nieco o samych systemach operacyjnych.
Często jest tak, że przywiązujemy się do jednego systemu i nie chcemy go zmieniać - z przyzwyczajenia. Ja jednak należę do osób, które chcą spróbować "wszystkiego" i używałem różnych systemów, co pozwala mi stwierdzić, że nowe nie znaczy złe, a stereotypy i opinie osób na temat czegoś innego nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.


Zacznijmy od początku. Obecnie skupmy się na 3 systemach głównych, które są dostępne na rynku mobilnym:

  • Android
  • iOS
  • Windows Phone/Windows 10 Mobile

Android

Najbardziej spopularyzowany system, mający największy udział na rynku mobilnym, bo aż 87,5%.
Na androidzie pracuje większość urządzeń, a sam system jest rozwijany dynamicznie. To właśnie ten system do swoich urządzeń wybierany jest przez czołowych producentów.

Androida cechuje duża otwartość systemu, możliwość dowolnej personalizacji, mnogość aplikacji i funkcji. Niestety, ta otwartość i popularność systemu sprawia, że ten system jest najmniej bezpieczny i podatny na wirusy, których jest coraz więcej. Ważne zatem, aby pracując na tym systemie wyposażyć się w antywirusa. Wybór jest szeroki i często oprogramowania antywirusowe są darmowe, więc nie powinno się to odbić na naszym budżecie.

Minusa można również przypiąć androidowi za kiepską optymalizację i "ciężkość" systemu.
Jeśli chcemy mieć płynne urządzenie, musimy w nie trochę zainwestować i wybrać je z co najmniej średniej półki, ponieważ smartfony z niższego segmentu mające androida na pokładzie w większości będą nas doprowadzać do szału przez brak płynności, przycięcia animacji (krótsze lub dłuższe) oraz brak aktualizacji do nowszych systemów, a co za tym idzie- brak wprowadzanych nowości i udogodnień.


iOS

System stworzony przez firmę Apple. Obecnie ma udział rynkowy na poziomie 12,1% i niestety w porównaniu do poprzedniego roku odnotował spadek na poziomie 1,5%.
Mimo wszystko, system ten skupia rzeszę fanów, która uważa go za najlepszy system i ciężko się z tym nie zgodzić, ponieważ pod względem optymalizacji urządzenia z nadgryzionym jabłkiem wypadają znakomicie. System jest ultra szybki i ultra płynny, mimo że parametry tych urządzeń są w większości gorsze w porównaniu do tych topowych słuchawek z androidem.
Dlaczego tak jest?
Z prostej przyczyny: Zarówno system jak i urządzenia tworzy firma Apple,  iOS-a posiadają tylko iPhone-y co pozwoliło stworzyć płynny i niezawodny system oraz ekskluzywne produkty go obsługujące.

Dlaczego więc tylko 12,1% udziałów na rynku mobilnym?
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o............. pieniądze:)
Tak, iOS to bardzo dobry system, ale nie każdego na niego stać, iPhone-y w dniu premiery kosztują ponad 3 tysiące złotych, a urządzeń z niższej półki Amerykańska korporacja po prostu nie wydaje.

Powstaje więc myśl, warto kupić zeszłorocznego iPhone-a, który jest na pewno tańszy - nic bardziej mylnego, sprzęt marki Apple cechuje to, że jego cena spada nieznacznie nawet w przeciągu kilkunastu miesięcy. 
Dla porównania za zeszłorocznego flagowca iPhone-a 6s w najsłabszej wersji 16 GB dziś musimy zapłacić ok 2500-2600 zł, a za używanego 6s zapłacimy ok 2000 zł w najsłabszej wersji 16 GB.
Ceny te pokazują, że nie każdego będzie stać na ekskluzywne iPhone-y nawet jeśli zdecydujemy się na zakup zeszłorocznego modelu lub urządzenia z drugiej ręki.

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć to w przeciwieństwie do androida, który jest systemem otwartym tutaj mamy do czynienia z systemem zamkniętym.
Dla jednych to dobrze, dla drugich nie. Skoro zamknięty to bardziej odporny na złośliwe oprogramowania, jednak także bardziej uciążliwy i ograniczający naszą swobodę. Prostym przykładem może być np. przesyłanie muzyki, w Androidzie i mobilnym Windowsie po podłączeniu urządzeń do komputera, możemy odczytać telefon jako pamięć masową i po prostu przeciągnięciem do odpowiednich folderów przesłać utwory lub pliki, na których nam zależy. 
W iPhone-ach niestety tak nie zrobimy, ponieważ do przesyłania np. muzyki musimy używać dedykowanego programu iTunes (który dla początkujących wcale nie jest taki przejrzysty) co może sprawić kłopoty kiedy będziemy chcieli zgrać utwory z komputera znajomych, który nie będzie miał zainstalowanego tego programu.


Windows Phone / Windows 10 Mobile

Ostatnim już systemem, który dziś poruszam jest mobilny Windows. Jego udział rynkowy od kilkunastu miesięcy ciągle maleje, a sam Windows w wersji mobilnej jest już na skraju upadłości z udziałem rynkowym na poziomie ok 0,3%.
Sam Windows jest według mnie bardzo dobrym systemem, a swój niski udział zawdzięcza długiemu rozwojowi oraz brakiem aplikacji i funkcji dostępnych u konkurencji.
Dopiero w kwietniu 2014r. została wydana aktualizacja Windows Phone 8.1, która była najlepszą aktualizacją jaka wyszła na mobilne okienka. Gdyby Microsoft zrobił to 2 lata wcześniej przypuszczam, że historia Windowsa potoczyłaby się zupełnie inaczej.
Windows Phone to bezpieczny i lekki system, który nawet ze słabymi podzespołami radzi sobie bardzo dobrze. Gwóźdź do trumny wbił sobie sam Microsoft wydając niedopracowany Windows 10 Mobile, który pogrążył obecną sytuację jeszcze bardziej. To za co ceniono Windowsa czyli płynność i niezawodność przeminęło wraz z nową aktualizacją. System stał się niestabilny z mnóstwem błędów, a ich eliminowanie trwa do dziś i wciąż wiele jest do zrobienia.

Problemem mobilnego Windowsa jest brak nowych urządzeń oraz brak zainteresowania deweloperów pisaniem aplikacji na tak niszowy system.
Podstawowe aplikacje są dostępne, jednak często są to zamienniki odpowiedników z Androida czy iOS-a.
Ja akurat znalazłem wszystkie, które są mi potrzebne, jednak brak tak popularnych aplikacji jak np. Snapchat dla wielu osób skreśla ten system.

Często spotykam się z nastawieniem anty-windows, mimo iż większość z tych osób nie pracowała na tym systemie.
Ja osobiście jako użytkownik Windowsa na smartfonie uważam, że jest świetną alternatywą dla osób, które nie są zadowolone z Androida i szukają tańszego rozwiązania niż iOS.
Windows Phone 8.1 działa naprawdę płynnie i jest bardzo dopracowany. Jeśli więc ktoś nie potrzebuje Snapchata i najnowszych gier to warto rozważyć smartfony z tym systemem. Tym bardziej, że ceny tych urządzeń są naprawdę kuszące w obecnej chwili.
Warto pamiętać, że aby korzystać z Windowsa w wersji 8.1 nie można kupić urządzeń z fabrycznym Windows 10 Mobile czyli Lumia 550, 650, 950, 950XL.



Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam do zadawania ich w komentarzu 
lub na moim fanpage-u w wiadomości prywatnej:



Trzymajcie się! ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz